Uwaga

Habemus Papam

Habemus papam FranciszkaHabemus Papam! mamy papieża

Franciszek - takie imię przybrał nowy Ojciec Święty, którym został kard. Jorge Maria Bergoglio, jezuita z Argentyny, przewodniczący argentyńskiego episkopatu i metropolita Buenos Aires. 

Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires. W wieku 22 lat wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 r. W latach 1973-79 był prowincjałem swego zakonu, a następnie rektorem Wydziału św. Michała. W 1985 r. przeniósł się do Niemiec, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Po kilku latach pracy jako profesor teologii w Buenos Aires, w 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji Buenos Aires i wikariuszem generalnym archidiecezji Buenos Aires, kardynałem od 21 lutego 2001 roku.

Na wynik konklawe oczekiwało na Placu św. Piotra około 100 tysięcy ludzi.

Papież rozpoczął swoje wystąpienie od modlitwy w intencji "naszego biskupa emerytowanego Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan mu błogosławił i Matka Boża strzegła."... "Rozpocznijmy razem tę drogę braterstwa, miłości, wzajemnego zaufania" - powiedział ... "Przed błogosławieństwem proszę was o modlitwę do Pana prosząc o błogosławieństwo dla mnie" - poprosił Papież.

Habemus papam to po łacinie znaczy mamy papieża.