Nowenna Pompejańska
Nowenna Pompejańska to modlitwa różańcowa trwająca 54 dni.
Każdego dnia należy odmówić cały różaniec, tj 15 tajemnic, czyli trzy części: radosną, bolesną i chwalebną. Całodzienną modlitwę można podzielić sobie na części tak, aby dostosować czas modlitwy do zajęć domowych i zawodowych. Można rozszerzyć modlitwę o czwarta część różańca, czyli o tajemnice światła, jednakże tradycyjnie nowenna oparta jest na trzech częściach różańca.
Nowenna Pompejańska zwana jest też Nowenną nie do odparcia - a to ze względu na niesamowitą liczbę łask wyproszonych za wstawiennictwem Matki Bożej dzięki tej nowennie.
Całą nowennę dzieli się na dwie części, po 27 dni każda – na cześć błagalną i dziękczynną.
Czyli każdego dnia modlimy się tak
- Akt strzelisty na rozpoczęcie modlitwy.
- W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.Ten różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego!
- Przedstawiamy intencję, którą pragniemy wyprosić za pośrednictwem Matki Bożej. Ograniczamy się do jednej intencji w nowennie.
- Modlimy się na różańcu, 15 lub 20 tajemnic. Modlitwę można podzielić sobie w ciągu dnia.
- Następnie modlitwa błagalna lub dziękczynna
- w części błagalnej (pierwsza połowa nowenny, 27 dni)
Pomnij o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z różańcem Twoim, pomocy Twojej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach nie gardź prośba moją, Matko Słowa Przedwiecznego, aby przez święty Twój różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twojej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen
- w części dziękczynnej (druga połowa nowenny, 27 dni)
Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe Życie poświęcam Tobie. Ile sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo różańca świętego, wszystkim głosić będę jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.
- Następnie trzykrotnie z wiarą i ufnością
- Królowo Różańca Świętego, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy!
- I zakończenie
- W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen.
Jak dobrze odprawić nowennę
- Nowennę odmawiajmy w postawie pokornej prośby, a cierpienie przeżywać godnie.
- Módlmy się z wiarą, godząc się z wolą Bożą, bez wyrzutów czy roszczeń.
- W przypadku trudności, nie traćmy nadziei i tym bardziej zawierzajmy Bogu i Maryi naszą intencję.
- Głęboka wiara i systematyczność w modlitwie to cechy bardzo potrzebne osobom modlącym się nowenną.
Zobowiązania w nowennie
Nabożeństwo nowenny pompejańskiej pociąga następujące zobowiązania
- Głoszenie świadectwa o otrzymanej łasce.
- Głoszenie czci Królowej Różańca Świętego i rozszerzanie nabożeństwa różańcowego.
- Regularne odmawianie różańca świętego przez całe życie
- W miarę możliwości odbycie pielgrzymki do Sanktuarium w Pompejach lub innego Sanktuarium Maryjnego w Polsce lub na świecie.
Uwagi praktyczne
- Warto zaznaczyć w kalendarzu datę rozpoczęcia części błagalnej i dziękczynnej oraz zakończenia nowenny. Na ogół zapoczątkowujemy lub kończymy nowennę w święto Maryjne – np. aby zakończyć w Święto Zwiastowania Pańskiego - 25 marca, należy rozpocząć nowennę w dniu 31 stycznia.
- Nowennę należy poświecić jednej intencji.
- Nowennę należy odmawiać dzień po dniu, bez przerw.
- Modlić się należy rozważając poszczególne tajemnice różańca, ze świadomością, iż ta modlitwa jest naszym spotkaniem z Matką Bożą i Jej Synem.
- Należy się starać, aby modlitwa nie zamieniała się w mechaniczne odklepywanie i zaliczanie kolejnych „Zdrowaś Mario…”
Literatura
Początki Nowenny Pompejańskiej związane są z historią Bartolo Longo, Włocha, początkowo satanisty i antyklerykała, który po nawróceniu rozpoczął gorliwą pracę apostolską i społeczną. Przyczynił się do wzniesienia Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Dokumentował rzetelnie i szeroko okoliczności ówczesnych cudów, łask i objawień. Propagował nabożeństwo Różańca Świętego. W 1980 roku został wyniesiony przez Jana Pawła II do chwały Błogosławionego.
Nowenna pompejańska - zwana też "nowenną nie do odparcia" - to modlitwa na różańcu. Dzięki tej nowennie wyproszono wiele cudów i łask.
Książka zawiera wskazówki jak odmawiać nowennę pompejańską oraz przedstawia zebrane świadectwa łask. Do księgarni
Książka również zawiera historię życia błogosławionego Bartolo Longo. Opisuje budowę Bazyliki w Pompejach oraz historię obrazu Matki Bożej Pompejańskiej. W książce znajdujemy harmonogram dotyczący odmawiania nowenny oraz świadectwa osób, które doświadczyły szczególnych łask dzięki modlitwie.
Omówione jest też nabożeństwo piętnastu sobót - nabożeństwo do Matki Bożej Pompejańskiej, również łaskami słynące. Nabożeństwo piętnastu sobót jest odprawiane w Sanktuarium Świętości Życia w miesiącach letnich. Połączone jest z peregrynacja obrazu Matki Bożej Pompejańskiej po domach Parafian, gdzie przy tej okazji, przez tydzień rodziny gromadzą się na wspólnej modlitwie przy wizerunku Matki Bożej. Do księgarni
Matka Boża podczas objawienia obiecała ciężko chorej, przykutej do łóżka Fortunacie Agrelli uzdrowienie prosząc o modlitwą na różańcu. Świadectwo uzdrowionej dziewczynki dało początek Nowennie Pompejańskiej.
Książka o małym formacie jest instrukcja omawiania nowenny a także zawiera świadectwa osób, które wyprosiły łaski poprzez modlitwę. Bardzo często otrzymane łaski przerastały najśmielsze przypuszczenia proszących osób. Do księgarni