Uwaga

Kościoły stacyjne

W Środę Popielcową, 1 marca 2017 r., abp Stanisław Gądecki zainaugurował w katedrze modlitwę  w kościołach stacyjnych. Po raz pierwszy na terenie miasta Poznania wierni będą mogli pielgrzymować do 35 świątyń parafialnych, rektoralnych i zakonnych, aby adorować Pana Jezusa, rozważać tajemnicę męki i śmierci Chrystusa oraz karmić się Ciałem i słowem Boga podczas Eucharystii. Wszystko po to, aby jeszcze owocniej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. 

PRZECZYTAJ homilię Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego na dzień inauguracji kościołów stacyjnych 

Tradycja pielgrzymowania do kościołów stacyjnych zrodziła się w Rzymie na przełomie IV i V wieku. Na przestrzeni wieków przyjmowała różny kształt. Upadła w czasie niewoli awiniońskiej papieży. Obecna forma rzymskiego pielgrzymowania stacyjnego w okresie Wielkiego Postu zaczęła się odradzać w XX wieku.  W Polsce wierni mogą pielgrzymować do kościołów stacyjnych także w Warszawie, Łodzi, Lublinie i Krakowie.  

Wydarzeniu towarzyszy hasło: „Nawracajcie się, idźcie i głoście”. Każdego dnia Wielkiego Postu z wyłączeniem niedziel i Wielkiego Tygodnia wierni gromadzą się na modlitwie w innym kościele miasta Poznania. Program każdej stacji jest podobny. Od godziny 15:00 trwać będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu, następnie o godzinie 17:00 celebrowane będzie nabożeństwo drogi krzyżowej. Przed wieczorną Eucharystią pielgrzymi wysłuchają historii danego kościoła oraz dowiedzą się, w której świątyni gromadzą się wierni w Rzymie. Wydarzenie ma charakter pokutny, dlatego też w kościołach stacyjnych będzie można przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta Poznania oraz wszystkich zainteresowanych włączeniem się w wydarzenie do wspólnego pielgrzymowania i przygotowania serc do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

INTENCJE na poszczególnych Stacjach - czytaj na stronie Archidiecezji